0 0.00 ₪

לא הוספת עדיין מוצרים לסל הקניות שלך

משלוחים חינם על כל הזמנה מעל 189 ש"ח

מה זה קב"ן ואיך הוא משפיע על חיי החיילים

שמו של הקב"ן מוכר לרבים בהקשר של שחרורים מצה"ל בפרופיל נפשי (פרופיל 21). אך האמת היא שלא בדיוק הקב"ן הוא זה שמשחרר מהצבא וזוהי גם לא מטרתו של הקב"ן. אז מהו בדיוק תפקידו של הקב"ן וכיצד הוא משפיע על חיי החיילים?

קב"ן הוא הקוד הצה"לי (ר"ת) לקצין בריאות הנפש. זהו איש מקצוע, בהכשרתו פסיכולוג או עובד סוציאלי המופקד על הטיפול בצרכים הנפשיים של החיילים. הקב"ן הוא בעל הכשרה אזרחית בעבודה סוציאלית או פסיכולוגיה, ובנוסף הוא עבר הכשרה צבאית על מנת להעריך את מצבו הנפשי של החייל לפי הסטנדרטים הצה"ליים.

קב"ן למלש“בים

את הקב"ן אתם עשויים לפגוש בשתי הזדמנויות, במהלך המיונים לצה"ל או במהלך השירות הסדיר. בתהליכי המיון לצה"ל המועמדים לשירות ביטחוני עוברים ראיון אישי (לא עם קב"ן) על מנת לאבחן בעיות שונות אשר יכולות להשפיע על שירותים הצבאי. יתכן שלאחר הראיון יקבלו זימון לקב"ן במידה ויאובחנו בעיות מסוימות. אם קיבלתם זימון שכזה, אין זו סיבה לדאגה; בסופו של דבר הצבא רוצה להכיא אתכם ולעזור לכם להשתלב בשירות בצורה הטובה ביותר.

קב"ן לחיילים בשירות סדיר

חיילים בשירות סדיר עלולים למצוא את עצמם במצוקות שונות אשר נובעות מאופי השירות, מבעיות אישיות, המצב בבית והצירוף של הדברים יחדיו. אין זה מפתיע שרבים נזקקים לעזרה נפשית וגם אין זו בושה להיעזר בשירותי של קצין בריאות הנפש. בידיו הכלים להגיש סיוע נפשי, או להפנות לפסיכיאטר צבאי במידת הצורך, למרות שמרבית הפניות לקב"ן אינן מסתיימות בהפניה לפסיכיאטר.

כיצד הקב"ן משפיע על חיי החיילים?

הקב"ן הוא איש מקצוע אשר ביכולתו להעניק סיוע נפשי במצבי מצוקה והדבר בהחלט מקל על החיילים ומסייע להם. אך לקב"ן יכולה להיות גם השפעה על אופי השירות. זה יכול להתחיל מדברים קטנים, כמו הבנה של הבעיות ושיחות תיווך בין החייל לבין המפקדים על מנת למצוא פתרונות במסגרת היחידה אשר יקלו על החייל.

כל מקרה נבחן לגופו ולא כל פנייה לקב"ן מסתיימת בשינוי שיבוץ או שחרור מצה"ל, אך לעתים הקב"ן מעורב בהליכים אלו. אך תתבלבלו, הקב"ן אינו מוסמך לשנות שיבוץ, אך הוא יכול לתת חוות דעת מקצועית למפקדים ולמקבלי ההחלטות. ברמת העיקרון המטרה היא לסייע לחיילים להתמודד עם הבעיות הנובעות משירותם הצבאי ולא לשנות שיבוץ. במקרים רבים הקב"ן מצליח לסייע לחיילים להתמודד ולהישאר ביחידה.

ישנם מיתוסים בנוגע לקב"ן, כאילו פנייה לקב"ן תחסום אתכם מלהגיע לתפקידי קצונה ותפקידים מעניינים בצבא. זהו מיתוס שרחוק מהאמת – עצם הפגישה וניהול השיחה עם הקב"ן אינה משנה דבר מבחינת הצבא. מה שיכול להשפיע הוא התוצאות של אותה הפגישה עם הקב"ן. לא כל שיחה או סדרת שיחות שמטרתן עזרה נפשית מסתיימת בהורדת פרופיל הוא הטלת מגבלות המשפיעות על אופי השירות.

לסיכום, הצבא מעמיד לרשות החיילים שירותי בריאות הנפש, מי שנזקק יכול לפנות אל המפקדים או רופא היחידה ולקבל את עזרתם. מצוקות וקשיים הם דבר טבעי ומומלץ לקבל עזרה ולא להתעלם מהבעיה אשר רק תחמיר ותגרום סבל מיותר לחייל.


קטגוריות: חילות צהל, לפני שיחרור, מלש"בים מלש"ביות, על צהל, חיילים ולוחמים, שמירה על בריאות במהלך השירות, שיפצור, כושר צבאי, אחרי השחרור → פוסט קודם פוסט הבא ←