0 0.00 ₪

לא הוספת עדיין מוצרים לסל הקניות שלך

משלוחים חינם על כל הזמנה מעל 129 ש"ח

איך להתמודד עם עישון בצבא

הגיוס לצבא הוא חוויה בלתי נשכחת לכל חייל וחיילת במדינת ישראל, הזוכים ליציאה מן הסביבה הטבעית וחיבור לעולם של מחויבות, עשייה, ערכים וחיבור חברתי עם חיילים וחיילות אחרים מכל קצוות הקשת הגאוגרפית, הסוציואקונומית והחברתית. לבישת המדים האחידים והכפיפות לסמכות אחידה מותירה מאחור הבדלים מנטליים, הבדלי מעמדות, סגנון אישי ופרמטרים אחרים ומחברת בין המגויסים מהמקומות האישיים והקרובים ביותר.

אין ספק שהגיוס לצבא במדינת ישראל טומן בחובו את האפשרות לחברויות עמוקות הנמשכות לעתים לכל החיים, אולם גם בהיבט החברתי ניתן להיקלע לסיטואציות מביכות, לחץ חברתי ואי הסתגלות בתנאים מסוימים.

אחד ההיבטים בהם לחץ חברתי נפוץ ומוכר במסגרות הצבאיות הוא נושא העישון. חיילים רבים נוהגים לעשן, ובניגוד למסגרות החינוך הבית ספריות בהם צמחו בצבא העישון מותר ומוכר, ואף ניתנת התחשבות מסוימת במעשנים בחלק מן המסגרות דוגמת הפסקת סיגריה או הגדרות דומות אחרות.

הפסקת עישון היא פעולה קשה לכל מעשן, גם במסגרת אישית ומשפחתית תומכת, בוודאי כאשר מדובר במסגרת חברתית הדוקה בה הבילוי המשותף הוא רציף וארוך ולעתים רבות העישון נתפס כהשתייכות למסגרת. צעירים רבים המתגייסים לצבא ללא הרגל העישון המזיק מוצאים עצמם אוחזים סיגריה לראשונה ומתמכרים להרגל, מהסיבות החברתיות שצוינו.

גם במסגרת הצבאית ניתן למצוא את הכלים לתהליך הפסקת עישון ואין סיבה לראות בה את התירוץ להרגל המזיק והמגונה.

מספר טיפים לצלוח את הפסקת העישון גם בבסיס, או במסגרות חברתיות אחרות משפיעות:

הצהרה - ההצהרה על הפסקת עישון לבדה מביאה למחויבות. איש לא אוהב להיכשל, ובוודאי לא בפומבי. ספרו לכל מי שסביבכם על החלטתכם להפסיק לעשן ותחושת המחויבות והרצון להוכיח תעשה את שלה.

גיוס הסביבה - גם המעשנים הכבדים ביותר מבינים כי מדובר בהרגל מזיק ויכבדו כל חבר המבקש להימנע ממנו. ספרו לחברים ליחידה ו/או לבסיס על החלטתכם ובקשו במפורש להקטין את הפיתוי עבורכם: לא להציע סיגריה, לא להזמין להפסקת עישון ובמידת הניתן לא לעשן בנוכחותכם. ייתכן וניסיון הגיוס ימשוך חבר או שניים להצטרף לתהליך מה שעשוי אף יותר להקל.

מילוי ההפסקות בתוכן - עישון היא פעולה של הרגל. על מנת להימנע ממנה יש צורך בשינוי והקניית הרגלים חדשים. בהפסקות מן הפעילות השוטפת אל תביטו בערגה בחבורת המעשנים אלא תכננו מראש את זמן ההפסקה: שיחת טלפון, פעילות פיזית קלה, אכילת חטיף או פרי, כל אלו יוכלו למלא את החלל.

תחליפים בריאים - קיימת סטיגמה כי הפסקת עישון בהכרח מובילה להשמנה, בשל הצורך להעסיק את הפה במקום הסיגריה שנמנעה ממנו. כאמור, העישון הוא הרגל שיש להחליף בהרגלים אחרים לתקופת הגמילה, אולם הרגלים אלו לא חייבים להיות אכילה.  בעבור מקומות בהם אתם מרגישים שהצורך לאכול יאפיל על הצורך להדליק סיגריה הכינו מראש מאגר זמין של מזון בריא ועשיר באנרגיות דוגמת פירות, פירות יבשים, חטיפי אנרגיה או כריכים בריאים.


קטגוריות: על צהל, שמירה על בריאות במהלך השירות → פוסט קודם פוסט הבא ←